Ocieplanie dachu – czym je dokonać?

Zamieszkanie pod stromym dachem? Jak najbardziej, ale ….

Aby tak naprawdę móc zamieszkać pod stromym dachem, należy w pierwszej kolejności ocieplić połacie. Takim materiałem najlepiej, który nie tylko nas ochroni przed utratą ciepła nadmierną, ale również będzie dźwiękochłonny oraz niepalny i szczelnie oraz trwale wypełni daną przestrzeń. Bardzo dobrze też, aby był bardzo szybko oraz łatwy w montażu. Musi obowiązkowo być także odpowiednio lekki.

A może wełna mineralna?

Wszystkie warunki powyższe jak najbardziej spełnia mineralna wełna. Jest ona akurat tutaj liderem niekwestionowanym. Wszyscy chyba ją znają, którzy są w czasie budowy domu. Poliuretanowa pianka, która na naszym rynku pojawia się więcej, a niżeli na cztery lata, tak polecana jest do termicznej izolacji dachów. Dostępna jest ona w postaci płyt twardych przeznaczonych do ocieplania połaci od zewnętrznej strony czy też jako układana pianka natryskowo od środka. Zwłaszcza ta druga wzbudziła olbrzymie zainteresowanie wśród inwestorów. Widać to po dyskusjach na forach budowlanych internetowych.

Porównanie pianki PUR oraz wełny mineralnej.

Właściwości oraz parametry pianki PUR jako nowego u nas materiału nie do końca są tak naprawdę znane. Usystematyzowane je tak, aby porównać jak wypada na tle wełny w najważniejszych konkurencjach dachowych. Kwestia trwałości została pominięta celowo. Dlaczego? Chociażby dlatego, że jest ją trudno ocenić, a już szczególnie w naszym konkretnym klimacie.Danych na temat parametrów deklarowanych jakie producent zamieszcza, szukać należy w technicznej aprobacie oraz deklaracji użytkowych właściwości produktu. Te dokument właśnie, jako prawem wymagane są w zasadzie rzetelnym najbardziej źródłem informacyjnym. Zgodnie z przepisami obowiązującymi warstwa termicznej izolacji dachu mieć powinna tak zwany współczynnik przenikania ciepła, który nie jest większy, a niżeli 0,20 W. O konkretnym materiale zdecydujemy samodzielnie i nikt nie będzie nam niczego narzucał.

rockwool