Jak wyposażyć okno w wentylator

Jak wyposażyć okno w wentylator

Istnieje kilka rodzajów wentylatorów okiennych. Niektóre z nich są nawiewne, inne zaś wywiewne. Typ wentylatora, który wybierzesz, będzie zależał od jego przeznaczenia. Na przykład, możesz chcieć użyć wentylatora nadmuchowego po zacienionej stronie. Inne typy to standardowe wentylatory skrzynkowe, które muszą być bezpiecznie zainstalowane w otworze okiennym. Niezależnie od przeznaczenia, wentylatory okienne zapewniają komfort i świeże powietrze osobom mieszkającym w gorącym klimacie.

Wentylatory nadmuchowe po stronie zacienionej

Wentylatory nadmuchowe po stronie zacienionej okna zasysają chłodne powietrze z zewnątrz, natomiast wentylatory nadmuchowe zasysają ciepłe powietrze z wewnątrz. Aby uzyskać maksymalny efekt, należy umieścić wentylatory nadmuchowe po zacienionej stronie okna. Okno musi mieć przesuwane drzwi, aby wentylator mógł być trzymany pomiędzy szybą okienną a ścianą. Chociaż trudno jest zablokować szczeliny obok wentylatorów nadmuchowych, można przykleić papier do zewnętrznej strony okna.

Przed zainstalowaniem wentylatora nadmuchowego należy zmierzyć rozmiar okna i przyciąć przewody wentylatora, aby pasowały. Po zainstalowaniu należy zablokować szczelinę między wentylatorem a oknem za pomocą kartonu lub papieru. Zapobiega to przemieszczaniu się powietrza wokół wentylatora, co jest szczególnie ważne w przypadku wentylatorów nadmuchujących do wewnątrz. Zmiana ciśnienia może spowodować, że powietrze będzie próbowało wydostać się na zewnątrz – Ten fragment tekstu pochodzi z portalu ogrodyamcon.pl.

Przecztytaj:  Jak docisnąć okno do ramy

Lokalizacja każdego wentylatora również wpływa na jego wydajność. Wentylatory nadmuchowe należy umieścić po zacienionej stronie okna, a wentylatory wyciągowe po stronie nasłonecznionej. Dzięki temu, że po bokach wentylatora nie ma otwartej pustki powietrznej, powietrze przepływa wydajniej. Oznacza to niższe rachunki za energię i bardziej komfortowe warunki życia. Można również zaoszczędzić energię instalując dwa lub więcej wentylatorów po zacienionej stronie okna.

Używanie wielu wentylatorów do tworzenia bryzy poprzecznej

Bryza poprzeczna pomaga schłodzić pomieszczenie przy zachowaniu komfortu. Chociaż naturalna wentylacja jest również skuteczna, nie może przynieść takiej samej redukcji ciepła jak wentylacja poprzeczna. Wietrzyk krzyżowy pomaga wnieść świeże powietrze i wypchnąć gorące powietrze z pomieszczenia. W lecie bryza poprzeczna może być idealnym rozwiązaniem, jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie. Oto kilka wskazówek dotyczących wentylacji poprzecznej pomieszczenia:

Najpierw musisz określić, w którym kierunku porusza się powietrze w Twoim domu. Aby określić kierunek, można obserwować zasłony, upuszczać spinacze do papieru lub trzymać kawałek lekkiej tkaniny. W wietrzne dni może być konieczne przeniesienie wentylatora w inne miejsce. Jeśli jednak wiatr nie jest zbyt silny, może nie być potrzeby stosowania wielu wentylatorów w tym pomieszczeniu. Kierunek wiatru może również wpłynąć na ilość ruchu powietrza w pomieszczeniu, więc należy zwrócić na to szczególną uwagę, aby uniknąć zbytniej wilgotności w domu.

Przecztytaj:  Do jakiego stylu pasuje przesuwne okno tarasowe?

Innym sposobem na uczynienie mieszkania chłodniejszym jest otwarcie okien. Otwórz okna i drzwi, aby umożliwić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Podczas gdy świeże powietrze będzie napływać, nie zrobi wiele, aby schłodzić pokój. W ten sposób można osiągnąć wentylację krzyżową, otwierając okna i drzwi jednocześnie. W ten sposób gorące powietrze zostanie wypuszczone z domu, co spowoduje chłodniejszy klimat w pomieszczeniu. I pamiętaj: wentylacja poprzeczna nie zawsze jest możliwa, więc zamiast niej użyj kilku wentylatorów.

Czyszczenie wentylatora okiennego

Przed przystąpieniem do czyszczenia wentylatora okiennego należy odłączyć go od zasilania i położyć twarzą w dół na płaskiej, antypoślizgowej powierzchni. Usunąć wszelkie luźne elementy i śruby na obwodzie wentylatora. Następnie wlać roztwór ciepłej wody i łagodnego uniwersalnego środka czyszczącego do czystej plastikowej wanny. Delikatnie przetrzeć części wentylatora roztworem. Należy pamiętać, aby spryskać kratkę i łopatki roztworem czyszczącym. Do czyszczenia kratek można również użyć szczotki czyszczącej w kształcie tuby.

Jeśli masz wentylator okienny, który ma zdejmowaną kratkę, możesz ją wyczyścić odkręcając śruby trzymające kratkę. Niektóre wentylatory okienne mają kratki przymocowane za pomocą śrub. Aby zdjąć kratkę, wystarczy odkręcić je za pomocą śrubokręta krzyżakowego. Następnie należy przetrzeć silnik wentylatora łagodnym detergentem, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia. Pozostawić wentylator do całkowitego wyschnięcia przed ponownym podłączeniem.

Przecztytaj:  Jak zmierzyć okno pod rolety

Jeśli wentylator jest wyposażony w mniejszą liczbę śrub, może być konieczne odkręcenie kilku śrub lub ich wymiana. Wykonywanie tego procesu raz w tygodniu utrzyma poziom kurzu na minimalnym poziomie i zmniejszy potrzebę głębokiego czyszczenia. Niektóre wentylatory posiadają również filtr powietrza, który również wymaga czyszczenia. Czyszcząc filtr powietrza, możesz poprawić wydajność swojego wentylatora. Pamiętaj tylko, aby dokładnie go wysuszyć przed ponownym montażem.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak zmierzyć moskitierę na okno
Czytaj Dalej

Jak zmierzyć moskitierę na okno

Aby obliczyć właściwy rozmiar moskitiery na okno, należy zmierzyć szerokość światłowodu. Szerokość światłowodu mierzy się od zewnętrznych występów…
Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem
Czytaj Dalej

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem

Na szczęście istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie okien przed włamywaczem. W tym artykule omówimy kraty okienne, kamery bezpieczeństwa…
Jakie okno wybrać do piwnicy
Czytaj Dalej

Jakie okno wybrać do piwnicy

Wybierając jakie okno zainstalować w piwnicy, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Są to między innymi to, jak…
Jak udekorować okno na Wielkanoc
Czytaj Dalej

Jak udekorować okno na Wielkanoc

  Prosta dekoracja Użycie kolorowych wiosennych kwiatów i skorupek jaj to prosty i elegancki sposób na udekorowanie okna…
Jak zrobić suszarkę za oknem
Czytaj Dalej

Jak zrobić suszarkę za oknem

Istnieje kilka sposobów na wywietrzenie suszarki za okno. Istnieją różne zabezpieczenia związane z odpowietrzaniem suszarki na zewnątrz. Jeśli…