Jak naprawić okno, które wypadło z zawiasów

Jak naprawić okno, które wypadło z zawiasów

Jeśli nie jesteś pewien jak naprawić okno, które wypadło z zawiasów, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak wymienić sprężynę w oknie skrzydłowym. Wyjaśnione zostanie również jak wyczyścić sprężynę i naprawić dolny zawias okna. W niektórych przypadkach wrzeciono wewnątrz klamki mogło się zużyć i nie jest możliwe obrócenie mechanizmu zamka. Aby rozwiązać problem, obróć klamkę innego okna, aby otworzyć okno. Nowa klamka nie będzie dużo kosztować i można ją umieścić w tym samym miejscu co starą.

Koszt wymiany sprężyny w oknie

Wymianę zepsutej sprężyny w oknie skrzydłowym można wykonać samodzielnie za 100 do 175 dolarów, w zależności od rozmiaru i typu okna. Złamane sprężyny mogą powodować zacinanie się okna, uczucie ciężkości lub zacinanie się. Możesz łatwo wymienić złamaną sprężynę, odkręcając dotkniętą część ramy okna i usuwając uszkodzony kawałek. Nowy zamek może kosztować od 100 do 200 dolarów, ale należy wybrać model wysokiej klasy, jeśli chcesz mieć dodatkowe bezpieczeństwo. Zepsuty zamek sprawi, że Twój dom będzie narażony na ataki włamywaczy i złodziei.

Jeśli Twoje okno jest starsze, najprawdopodobniej skrzydło się zacięło. Można temu łatwo zaradzić usuwając ogranicznik, czyli cienki pionowy pasek drewna, który zapobiega wysuwaniu się skrzydła. Ogranicznik można usunąć za pomocą płaskiego śrubokręta lub małego łomu. Następnie należy usunąć balansujący ciężar, ołowiany cylinder przymocowany do ruchomego skrzydła za pomocą liny. Możesz również poświęcić obciążnik balansujący i podnieść skrzydło okna do jego wnęki.

Jeśli skrzydło okna wypadło z zawiasu, możesz wymienić sprężynę na nową lub zdjąć całe okno i kupić nowe. Nowe okno będzie idealnie pasowało w nowym miejscu. Nowa sprężyna zrównoważy ciężar skrzydła i sprawi, że okno znów będzie sprawne. Przed rozpoczęciem pracy należy jednak upewnić się, że skrzydło okienne zostało bezpiecznie usunięte.

Przecztytaj:  Czym różni się okno przeciwpożarowe od zwykłego?

Wymiana okna, którego wiosna wypadła z zawiasów jest niedrogim sposobem na zwiększenie wartości domu. Ta prosta naprawa może kosztować od 125 do 550 dolarów. Jeśli trzeba wymienić wiele szyb, cena za tę naprawę będzie niższa. Innym rodzajem naprawy okna sash jest wymiana ramy lub kołnierz. Ramy i szyny okna skrzydłowego mogą ulec uszkodzeniu lub zablokowaniu.

Czyszczenie sprężyny

Jeśli masz problemy ze swoimi oknami, być może trzeba będzie wyczyścić sprężynę. Jest to szczególnie ważne, jeśli okna są na drewnianej ramie. Będziesz musiał ostrożnie wyjąć skrzydło robocze z ramy okna. Sprężyna po jednej stronie skrzydła będzie znajdowała się w środkowym słupku. Przesuń skrzydło do góry, aż zatrzaśnie się na swoim miejscu.

Naprawa skrzydła

Skrzydło można przeciągnąć, odkręcając nakrętkę wewnątrz kanału skrzydła okna. Wyciągnąć całe skrzydło i zlokalizować nakrętkę sześciokątną. Obracać nakrętkę, aż skrzydło zostanie podniesione do góry. W razie potrzeby powtórzyć ten proces z drugim skrzydłem. Wykonanie tej czynności może zająć kilka dni.

Aby wymienić skrzydło, zdjąć stare i wszelkie okucia. Przykręcić nowe, wsuwając je na ramiona zawiasu i mocując za pomocą śrub. W przypadku, gdy na zawiasie znajduje się uszkodzenie, napraw je najpierw, aby zapobiec problemowi w przyszłości. Po zamocowaniu skrzydła, okno powinno ponownie ściśle przylegać do ramy. Naprawa skrzydła okna, które wypadło z zawiasu może być projektem typu “zrób to sam”.

Przecztytaj:  Jakie zabezpieczenia mają okna dla dzieci?

Jeśli okno jest stare, skrzydło może nie działać z powodu wielu warstw farby lub słabego uszczelnienia między skrzydłem a ramą. Czasami skrzydło jest po prostu zbyt ciasno dopasowane do ramy. Zdarzają się również przypadki, gdy skrzydło nie nadaje się do użytku z powodu problemów z przesuwaniem. Na szczęście te problemy można naprawić. Jeśli nie jesteś pewien, jak naprawić skrzydło, sprawdź ten film na YouTube autorstwa This Old House.

Aby naprawić skrzydło okna, które wypadło z zawiasów, poświęć trochę czasu na identyfikację części. Części okna są zwykle oznakowane i ponumerowane. Najpierw należy zdjąć metalowe skrzydło otwierane, a następnie skrzydło stałe. Następnie należy zdemontować skrzydło poprzez odkręcenie lub poluzowanie zawiasów. Rama nośna powinna pozostać nienaruszona, ponieważ jest wbudowana w murowane otoczenie. Zazwyczaj przecięcie podramki wymaga użycia palnika. Na koniec zawiasy należy oczyścić rozpuszczalnikiem i nasmarować nietłustym środkiem smarnym.

W większości przypadków usunięcie łuszczącej się farby pozwoli uzyskać okna wolne od rdzy. Użycie pneumatycznego skalera igłowego z ostrzami dłutowymi jest świetną opcją do usuwania łuszczącej się farby. Jeśli farba jest dobrze związana, może wystarczyć jako ochrona przed korozją. Jeśli jednak przeszkadza w szczelnym zamknięciu okna, należy ją usunąć. W takim przypadku przed ponownym pomalowaniem krawędzie należy opiłować.

Naprawa dolnego zawiasu

Czasami okno wypadnie z zawiasu, ponieważ zawias się złamał. Jeśli znalazłeś złamany zawias, możesz go łatwo naprawić za pomocą kilku prostych narzędzi. Aby to zrobić, musisz najpierw zdemontować drzwi z ramienia samozamykacza. Następnie należy wyjąć górny czop z nagłówka. Do poluzowania części drzwiowej czopu można użyć klucza płaskiego. Można również użyć długiego śrubokręta krzyżakowego #2 do wyjęcia części zawiasu znajdującej się w główce.

Przecztytaj:  Do czego pasuje okno z lustrem weneckim

Jeśli trzpień znajduje się w niewłaściwym miejscu, możesz użyć śrubokręta lub szczypiec, aby delikatnie go wyciągnąć. Można również użyć gwoździa, aby go wybić. Unikaj używania młotka i gwoździ, ponieważ mogą one spowodować obrażenia palców. Zamiast tego użyj starego śrubokręta, którym nie zrobisz sobie krzywdy. Możesz wypróbować tę metodę z różnymi rodzajami systemów zawiasów, aby określić, który z nich jest odpowiedni w Twojej sytuacji.

Po usunięciu drzwi z ościeżnicy, możesz teraz spróbować naprawić dolny zawias okna. Może to być prosta naprawa, o ile będziesz uważał, aby nie uszkodzić ramy okna. W przypadku, gdy zawias jest rozebrany, można użyć śrubokręta o średnicy 3/8 cala, aby wywiercić nową śrubę do rozebranego otworu. Po wywierceniu nowego otworu można przełożyć skrzydło zawiasu i ponownie zamontować je w ościeżu.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak zamontować okno narożne w kuchni
Czytaj Dalej

Jak zamontować okno narożne w kuchni

Jeśli masz małą kuchnię i chcesz zwiększyć ilość naturalnego światła w pomieszczeniu, możesz zamontować w niej okno narożne.…