Okna łukowe ze szprosami

Okna łukowe ze szprosami

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego okna do domu, ważne jest, aby wiedzieć, jak określić rozmiar i kształt otworów. W tym artykule przyjrzymy się kosztom, wyglądowi i funkcjonalności okien łukowych ze szprosami. Pod koniec tego artykułu będziesz na dobrej drodze do wybrania idealnego okna łukowego do swojego domu!

Koszt okna łukowego ze szprosami

Istnieje kilka sposobów na oszacowanie kosztu okna łukowego ze szprosami. Okna te zazwyczaj mają wyższe koszty instalacji niż zwykłe okna, więc możesz chcieć zatrudnić profesjonalistę do wykonania tej pracy. Po określeniu rozmiaru i stylu okna, można zacząć szukać różnych rodzajów zabiegów okiennych. Niektórzy ludzie decydują się na zainstalowanie żaluzji lub zasłon, podczas gdy inni wolą powiesić zasłony w całej dolnej części okna.

Zasłony są doskonałym wyborem dla łukowatego okna. Drążki do zasłon mogą być zainstalowane na jednej trzeciej wysokości ramy okiennej. Zasłoni to dolne dwie trzecie okna, pozostawiając górną trzecią część otwartą. Ten typ okna jest najbardziej odpowiedni dla pomieszczeń, które korzystają z naturalnego światła. Jeśli jednak chcesz zainstalować karnisz, upewnij się, że okno zostało profesjonalnie zmierzone, zanim zaczniesz montować zasłony.

Wybierając zabiegi okienne, zastanów się, w jaki sposób okno łukowe będzie wykorzystywane. Wiele z tych okien jest stałych, ponieważ są one zazwyczaj używane w kościołach i domach. Choć zapewniają dobre światło i wentylację, nie przyczyniają się do ucieczki przed pożarem domu ani do konieczności zapewnienia właściwej wentylacji. Ze względu na te wyzwania, będziesz chciał wymieszać niektóre otwarte okna ze stałymi oknami łukowymi. Stałe okna będą na ogół łatwiejsze w utrzymaniu i nie wymagają specjalnej konserwacji.

Przecztytaj:  Jak zrobić suszarkę za oknem

Szprosy są bardzo powszechną cechą konstrukcyjną okien mieszkalnych. Znajdziemy je na szafkach kuchennych, drzwiach garażowych, a nawet na drzwiach wejściowych do domu. Zazwyczaj są one wykonane z drewna, choć niektóre nowoczesne domy mają je wykonane ze stali. Możesz również uzyskać imitację słupków, jeśli budujesz nowy dom. Będziesz chciał również wziąć pod uwagę styl okien.

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów niestandardowego okna łukowego jest zdecydować się na wiele okien. Konfiguracja wielookienna oferuje niższą cenę i nadal daje pełny widok łuku. Na przykład, zamiast kupować jedno okno łukowe, można wybrać dwa wysokie okna otwierające i cztery krótsze. Możesz również zdecydować się na opcję wielu okien, aby stworzyć dowolny rozmiar łuku. Wysokie ściany mogą być zwieńczone wysokimi prostokątnymi oknami.

Funkcjonalność

Istnieją dwa główne elementy okna łukowego: szprosy i słupki. Szpros to dodatkowy element ramowy, wykonany z drewna, który podtrzymuje kilka tafli szkła. Jego głównym zadaniem jest podzielenie okna na osobne przedziały świetlne. Szpros natomiast jest smukłym pionowym elementem dzielącym dwa okna. Zarówno szprosy jak i słupki mogą być wykonane z dowolnego materiału, ale zazwyczaj preferowane jest drewno.

Szpros jest elementem dekoracyjnym okna, który zapobiega przedostawaniu się przeciągów do wnętrza pomieszczenia. W historycznym oknie szkło było ograniczone do małych szybek, które były zgrupowane razem przez ramę okienną, aby stworzyć pożądany otwór. Jednak wraz z rozwojem technologii szklarskiej, rozmiar siatki stał się większy, ograniczony jedynie ciężarem skrzydła. Dziś budowniczowie wolą używać szprosów niż słupków, ponieważ duże kawałki szkła są trudne do transportu i montażu, a także mogą się stłuc. Dlatego większość budowniczych stosuje szprosy dla poprawienia estetyki okna, a także dla jego funkcjonalnego przeznaczenia.

Przecztytaj:  Jakie oświetlenie świąteczne jest najlepsze do okna?

Szpros to pionowy kawałek drewna lub metalu, który dzieli dwie sąsiednie kwatery okienne. Stanowi on również konstrukcyjne wsparcie dla łuku i pomaga określić estetykę pomieszczenia. Ten element detalu architektonicznego można często zobaczyć w architekturze gotyckiej i kościołach, ponieważ jest on częstym elementem okien łukowych. Słupek jest integralną częścią ramy okiennej, choć może być również częścią zdejmowaną.

Wygląd

Jeśli w Twoim domu znajduje się okno łukowe, być może zastanawiasz się, jaki rodzaj szprosów jest najlepszy. Styl szprosów może być drewniany lub symulowany i są one jednym z najstarszych elementów okna szklanego. Choć te drugie są bardziej nowoczesne, wybór odpowiedniego stylu może zrobić różnicę. Aby wybrać odpowiedni typ, należy pamiętać o stylu okna łukowego, a także o wszelkich innych szczegółach, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla ogólnego wyglądu okna.

Jeśli szukasz okna łukowego, prawdopodobnie zauważyłeś, że jego kształt jest wydłużony u góry. Typowe projekty okien łukowych mają dwie półkoliste szyby na dole. Projekty okien łukowych mogą również obejmować wiele pasków skrzydła, podwójne okna wiszące, okna obrazkowe i inne rodzaje okien. Ponieważ są one symetryczne, stanowią doskonały wybór dla domów o tradycyjnym lub współczesnym wyglądzie.

Przecztytaj:  Jakie okno pasuje do kuchni nad zlewem?

Oprócz słupków, klasyczny styl okna łukowego może mieć słupki lub szprosy oddzielające jego szyby. Słupki i szprosy to pionowe elementy, które dzielą ramę okna na dwie lub więcej części. Często słupki służą dwóm celom: dekoracyjnie dzielą okno na dwie lub więcej części i pozwalają świeżemu powietrzu dostać się do domu. Ten styl jest również powszechny w domach wiejskich i oknach tarasowych w południowej Ameryce, gdzie dodają głębi konstrukcji i wytrzymują obciążenie wiatrem.

Typowe okno łukowe jest zazwyczaj bardzo kosztowne i zarezerwowane dla bogatych domów lub miejsc kultu. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale może nadać Twojemu domowi okazały, królewski charakter. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę różnicę między tradycyjnym oknem łukowym a łukowym. Należy również rozważyć koszt instalacji okna łukowego. Nie jest to tania opcja i nie pasuje do każdego budżetu.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak wyczyścić szybę w domu
Czytaj Dalej

Jak wyczyścić szybę w domu

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić studnię okienną w swoim domu, oto kilka wskazówek: najpierw usuń ze studni wszelkie…
Jak wyposażyć okno w wentylator
Czytaj Dalej

Jak wyposażyć okno w wentylator

Istnieje kilka rodzajów wentylatorów okiennych. Niektóre z nich są nawiewne, inne zaś wywiewne. Typ wentylatora, który wybierzesz, będzie…