Czy można trzymać otwarte okno podczas burzy?

Czy można trzymać otwarte okno podczas burzy?

Jest kilka powodów, dla których lepiej jest zostawić otwarte okno podczas burzy, w tym niebezpieczeństwo latających odłamków. Podczas gdy lepiej jest chronić swój dom przed latającymi odłamkami, lepiej jest również otworzyć okno, aby ustabilizować ciśnienie wewnątrz domu. Jeśli masz okno burzowe, otwórz je. Zmniejszy to ciśnienie wewnątrz domu i pozwoli Ci pozostać w środku.

Utrzymywanie otwartego okna podczas burzy

W sezonie huraganowym wiele osób wierzy, że pozostawienie otwartego okna podczas burzy zapobiegnie ogromnej różnicy ciśnień. Ale w rzeczywistości tak nie jest! W rzeczywistości może to zwiększyć szanse na uszkodzenie domu. Wichury często powodują duże różnice ciśnień, więc pozostawienie otwartych okien może w rzeczywistości zmniejszyć prawdopodobieństwo ich rozbicia. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo okien w sezonie huraganowym? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze, pamiętaj, że huragany to cyklony, co oznacza, że nieustannie wirują. Oznacza to, że żadne okno nie będzie bezpieczne, a nawet jeśli wejdziesz na pokład okna, które jest zwrócone w stronę wody, to i tak prawdopodobnie spadną na nie odłamki. Podobnie, nie opieraj się o gałkę drzwiową – nie chcesz zostać przez nią uderzony! Może ona spowodować więcej szkód niż możesz sobie wyobrazić!

Kolejnym mitem dotyczącym burz jest to, że podczas burzy bezpiecznie jest pozostać w środku. Jednak otwarcie okna nie sprawi, że będziesz bezpieczny przed piorunami. W rzeczywistości piorun może z łatwością przebić się przez okno, jeśli w pomieszczeniu nie ma powietrza. Piorun jest przewodnikiem elektryczności i może uderzyć w metalowe okno lub drzwi. Piorun może również dostać się do szczeliny w oknie lub drzwiach.

Przecztytaj:  Czym są rolety rzymskie na okno?

Standardowo uważano, że pozostawienie otwartego okna podczas tornada pozwoli na wyrównanie ciśnienia powietrza. Okazało się jednak, że przyniosło to efekt odwrotny do zamierzonego. Jest wręcz przeciwnie – gdy zostajesz w środku podczas burzy, ryzykujesz wybuch domu. W rzeczywistości to zły pomysł, aby pozostać w domu podczas burzy. Jeśli nie możesz zostawić otwartego okna, możesz nawet nie być w stanie wyjść z domu!

Chociaż możesz być w stanie utrzymać okno otwarte podczas huraganu, ważne jest, aby zdać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z pęknięciem okna. Nie tylko wpuszcza ono do domu deszcz, szczątki z burzy i niegodziwe wiatry, ale także powoduje, że inne okna i drzwi mogą wypaść z domu. Otwarcie okna podczas burzy może również spowodować uszkodzenia w domach sąsiadów i doprowadzić do wielu niestabilności konstrukcyjnych.

Nawet jeśli użyjesz taśmy, aby zapobiec stłuczeniu, szkło i tak się roztrzaska. Wówczas rozbite szkło będzie znacznie większe i bardziej niebezpieczne niż gdybyś po prostu trzymał okno otwarte podczas burzy. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w folie okienne, dzięki którym okna będą odporne na rozbicie i mocniejsze. Folie te znane są również jako folie “antywłamaniowe”, ponieważ znacznie utrudniają włamywaczom włamanie się do domu przez rozbite okno.

Ochrona okien przed latającymi odłamkami

Wiatry mogą przewrócić okna, powodując uszkodzenia strukturalne. Na szczęście okna odporne na huragany można zainstalować po przystępnych cenach. Z drugiej strony, szkło wysokoudarowe jest znacznie droższe i nie ochroni Cię przed niszczącym wiatrem. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na szkło wysokoudarowe, dobrą alternatywą jest folia huraganowa. Instalacja folii przeciwhuraganowej wymaga zamontowania drugiego okna nad istniejącym.

Przecztytaj:  Okna łukowe ze szprosami

Inną metodą ochrony okien przed latającymi odłamkami podczas burzy jest umieszczenie w nich sklejki. Sklejka ma grubość od 1/2 do 5/8 cala i może być przybita do zewnętrznej strony okien za pomocą wytrzymałych śrub lub kołków rozporowych. Jednak sklejka sprawi, że pokój będzie bardzo ciemny, więc zaplanuj odpowiednio i kup wystarczająco dużo ekstra, abyś mógł szybko zainstalować ją przed uderzeniami burzy. Kiedy będziesz gotowy do zainstalowania sklejki, upewnij się, że każdy kawałek jest oznaczony, aby upewnić się, że nie zostawisz drzazgi lub odłamka szkła na oknie.

Ochronna folia okienna to tania opcja osłony przed huraganem, która chroni okna przed latającymi odłamkami. Nakłada się ją na wewnętrzną stronę okien i zapewnia dodatkową ochronę przed małymi odłamkami. Jest dostępna w wersji przyciemnianej dla codziennej ochrony przed promieniowaniem UV. Jeśli szukasz najtańszej metody, folia okienna może być dla Ciebie odpowiednia. Jest ona łatwa w montażu i łatwo się ją zdejmuje po przejściu burzy.

Jeśli mieszkasz na obszarze zagrożonym huraganem, powinieneś rozważyć zainstalowanie okien i okiennic z wysokoudarowego szkła, aby zablokować wiatr przed zniszczeniem szkła. Nie tylko zapobiegnie to przedostawaniu się latających odłamków do Twojego domu, ale także pomoże zapobiec przeciągom i przeciekom. W rzeczywistości jest to druga najbardziej zalecana przez CDC opcja zabezpieczenia przed burzą. Jeśli chcesz mieć trwałą osłonę okna, upewnij się, że kupujesz taką, która jest szersza niż szyba i szersza niż rama okna.

Przecztytaj:  Czy małe okienko jest lepsze ze szkła czy z plastiku?

Jeśli mieszkasz na obszarze zagrożonym huraganem, powinieneś rozpocząć proces ochrony swoich okien przed latającymi odłamkami przed uderzeniem burzy. Chociaż proces ten może trochę potrwać, ważne jest, aby rozpocząć go jak najwcześniej. Warto również rozważyć okna odporne na uderzenia. W zależności od klimatu w Twojej okolicy, możesz kwalifikować się do zniżki na ubezpieczenie, jeśli zainstalujesz w swoim domu okna odporne na huragany.

Innym skutecznym rozwiązaniem zabezpieczającym okna przed burzą jest umieszczenie sklejki po wewnętrznej stronie okien. Sklejka jest najtańszym sposobem zabezpieczenia okien, ale wymaga sporej ilości pracy. Poza tym, zainstalowanie sklejki po zewnętrznej stronie okien całkowicie zablokuje naturalne światło wpadające do środka. Pamiętaj, aby zaplanować instalację sklejki z dużym wyprzedzeniem i mieć pod ręką dużo zapasów na czas burzy.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak wyposażyć okno w wentylator
Czytaj Dalej

Jak wyposażyć okno w wentylator

Istnieje kilka rodzajów wentylatorów okiennych. Niektóre z nich są nawiewne, inne zaś wywiewne. Typ wentylatora, który wybierzesz, będzie…