Wśród zalet poliwęglanu jest to, że filtruje promienie UV, więc twoje rośliny otrzymają równomierne światło. Jest to również idealny materiał do szklarni, ponieważ blokuje ciepło i promienie UV. Jednak poliwęglan nie zatrzymuje ciepła tak dobrze jak szkło, co może być zgubne dla roślin w długie zimowe noce. Jak więc zdecydować, czy umieścić okno z poliwęglanu w swojej szklarni?
Przezroczyste
Istnieje wiele korzyści z zainstalowania przezroczystego okna z poliwęglanu w szklarni. Poza tym, że jest tańsze niż standardowe szkło, materiał ten oferuje również lepszą odporność na uderzenia i może być łatwo wymieniony w razie potrzeby. Poliwęglan jest sześć razy lżejszy od szkła, co oznacza, że może być zainstalowany szybciej i wymaga mniejszego wsparcia niż szkło. Nieprzezroczystość oznacza, że może wytrzymać ekstremalne zmiany temperatury bez pękania.
Frosted
Jeśli chcesz uprawiać warzywa w swojej szklarni, możesz wybrać instalację okna z poliwęglanu lub szklanej szyby. Szkło jest droższe i trudniejsze do zainstalowania, ale będzie trwać dłużej niż większość innych materiałów. Należy jednak wiedzieć, że szkło nie jest niezniszczalne. W końcu się zepsuje, ale ten proces może trwać dziesiątki lat. Poliwęglan, z drugiej strony, jest bardziej przystępny i łatwiejszy do pracy. Okres użytkowania tego materiału wynosi od 10 do 20 lat.
Podwójna ściana
Podwójna ściana z poliwęglanu to rodzaj plastikowego arkusza, który jest wykonany z dwóch równoległych warstw materiału, a następnie oddzielony odcinkami powietrza. Jego unikalny kształt i właściwości przepuszczające światło sprawiają, że jest to idealny wybór dla okien szklarniowych i świetlików. Jednak okna twinwall nie są przeznaczone tylko do szklarni. Można je stosować również w innych częściach domu, np. jako ścianki działowe lub panele prywatności.
Etfe
Jednym z powodów, dla których hodowcy decydują się na montaż okien ETFE w swoich szklarniach, jest fakt, że są one praktycznie odporne na gradobicie. Podczas gdy grad może zniszczyć szklane okna szklarniowe, ETFE nie ulega degradacji. W rzeczywistości materiał ten jest stosowany w szklarniach w Japonii od prawie 40 lat bez żadnych oznak zniszczenia. Ponadto w 100% nadaje się do recyklingu i może być ponownie wykorzystany. Oznacza to, że można ponownie używać okna szklarniowego bez obawy, że straci ono swoje właściwości.
Kondensacja
W dwuściennej szklarni z poliwęglanu częstym problemem jest kondensacja. Kondensacja nie tylko zmniejsza ilość światła przepuszczanego do szklarni, ale także przyspiesza rozwój glonów. Aby zminimalizować wpływ kondensacji, producenci szyb szklarniowych tworzą nowe produkty ze specjalnymi powłokami. Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualizacje! Możesz również zapisać się do naszej grupy, aby uzyskać najnowsze informacje i aktualizacje. Szyby szklarniowe z poliwęglanu mają wiele zalet.
Trwałość
Pod względem trwałości materiał stosowany w oknach i panelach z poliwęglanu przewyższa szkło. Chociaż szkło zapewnia optymalne oświetlenie dla wzrostu roślin, jest również bardzo ciężkie i łatwe do złamania, a także może być drogie. Dla porównania, poliwęglan jest lekki i opłacalny, ale nadal zapewnia najwyższą wydajność energetyczną. Oto kilka powodów, dlaczego. Możesz być zaskoczony tym, jak trwałe są te panele! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego są one doskonałym wyborem dla okien szklarni.
Koszt
Koszt instalacji okna poliwęglanowego w szklarni jest stosunkowo niski, ale są pewne rzeczy, o których należy pamiętać. Jeśli martwisz się o wygląd swojej szklarni, możesz rozważyć zainstalowanie szklanych szyb zamiast poliwęglanu. Jeśli jednak uprawiasz warzywa, możesz chcieć zdecydować się na poliwęglan. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz zdecydować się na tańszą opcję poliwęglanu jednowarstwowego, który będzie Cię kosztował mniej z góry, ale zmniejszy efektywność energetyczną w Twojej szklarni.
Podobne tematy
- Czy małe okienko jest lepsze ze szkła czy z plastiku?
- Co zrobić, gdy okno się nie zamyka
- Jak zrobić daszek nad drzwiami – Praktyczne rozwiązania
Mam na imię Tomasz i od 2004 roku prowadzę własną działalność która opiera się na wyposażaniu wnętrz w ekskluzywne meble oraz akcesoria. Od zawsze była to moja pasja- projektowanie. Jeśli w życiu robi się to co się kocha, praca wygląda całkiem inaczej.