Czy trelinka jest dobra jako podłoże dla balkonu?

Czy trelinka jest dobra jako podłoże dla balkonu?

Zapewne zastanawiasz się jakie rośliny będą rosły na treliażu. Mogą to być zarówno krzewy, jak i drzewa. Wśród powodów, dla których trejaż jest dobrym wyborem jest prywatność, którą oferuje oraz bariera dźwiękowa, którą zapewnia. Innym dobrym powodem, aby użyć trelinki jest funkcja wspinaczki, którą zapewnia. Jeśli rozważasz uprawę roślin na kratce, możesz wybrać karłowate drzewo cytrusowe, klon japoński lub słodkie drzewo laurowe.

treliaż zapewnia prywatność

Zastosowanie treliażu do zapewnienia prywatności jako podłoża balkonu to doskonały sposób na stworzenie wizualnego zakątka. Można ją skonstruować z odpadów drewnianych lub metalowych albo użyć kratki bambusowej. Inną opcją jest użycie kół rowerowych lub starej ramy szuflady szafki na dokumenty jako podłoża. Możesz dostosować kratę do swoich potrzeb, stosując rośliny, które zapewnią balkonowi prywatność i atmosferę tropikalnego piękna.

Stosowanie roślin pnących, zwłaszcza tych, które wymagają minimalnej konserwacji, daje kilka korzyści. Pnącza zapewniają prywatność, cień i wymiar ściany, a także mogą być zintegrowane ze skrzynkami na kwiaty. Pnącza dobrze rosną na kratach i mają tendencję do tworzenia gęstego baldachimu zieleni. Upewnij się, że wybrałeś solidne materiały do swojej kraty i użyj odstępników, aby uniknąć uszkodzenia korzeni.

Przecztytaj:  Jak udekorować balkon zimą

Trella stanowi barierę dźwiękową

Trella to bariera wykonana z dwóch pionowych wsporników. Materiałami wykorzystywanymi do wykonania kraty mogą być drewniane listwy, bambusowe pręty, plastikowa siatka, a nawet sznurek – Ten cytat został zaczerpnięty z serwisu poradnikzarabiania.pl. Sama kratka jest zazwyczaj niepodparta, co oznacza, że musi być przymocowana do ściany lub balustrady balkonu za pomocą śrub. W ten sposób można zachować względny spokój na balkonie mimo jego lokalizacji.

Często rolę podstawowej bariery dźwiękowej dla balkonu pełni ogrodzenie lub ściana obwodowa. Ściana lub ogrodzenie o wysokości co najmniej dwóch metrów lepiej odbija hałas. Drewniane płoty i ściany nie są idealnymi barierami, ponieważ są zbyt cienkie, aby działać jako bariera dźwiękowa. Zamiast tego, solidna ściana zapewnia lepsze pochłanianie dźwięku. W niektórych przypadkach do balkonu można przymocować kratkę lub balustradę za pomocą skręconego drutu.

Innym skutecznym sposobem zapewnienia bariery dźwiękowej dla balkonu jest zastosowanie roślin. Pnącza rosną w górę lub w dół ogrodzenia i mogą służyć jako tymczasowa bariera dla hałasu. Rośliny te można uprawiać na kratce, na kamiennym murku, a nawet na solidnym drewnianym ogrodzeniu. Przed założeniem kratki, jednak upewnij się, że sprawdzisz przepisy w swojej okolicy, aby upewnić się, że jest to legalne.

Przecztytaj:  Jak urządzić wąski balkon

pomoce do treliażu we wspinaczce

Istnieją dwa podstawowe rodzaje pomocy do treliażu we wspinaczce: rolki i siatki. Rolki działają poprzez ruchy obrotowe, natomiast siatki wykorzystują siatki i kraty. Te rodzaje pomocy we wspinaczce nie są odpowiednie dla wszystkich roślin. Rośliny pnące mają unikalne systemy wzrostu pionowego, w tym ruchome wyrostki i głęboki system korzeniowy. Do roślin pnących zalicza się kilka rodzajów winorośli, kwiatów i warzyw.

Różany łuk jest powszechnym, użytecznym i przyciągającym wzrok rodzajem kraty. Jest on zazwyczaj umieszczony co najmniej 10 cm od ściany. Dorosłe pnącza pozostają zakotwiczone do kraty, pozostawiając nienaruszone okładziny ścienne i spoiny. Większość roślin pnących nie wymaga specjalnych urządzeń wspomagających wspinanie się i chętnie rozpościera się po nasypie lub koronie muru, aby się wspinać.

huśtawki trelinki

Trelinka to elegancka, a zarazem funkcjonalna konstrukcja, która posiada dwie pionowe podpory. Może być wykonana z drewnianych listewek, bambusowych prętów, metalowej siatki lub sznurka. Huśtawki trellis są zazwyczaj niepodparte. Aby z nich korzystać, można użyć śrub lub skręconego drutu, aby przymocować je do balustrady balkonu. Można też wykorzystać trelinki do podtrzymywania roślin doniczkowych lub kwiatów.

Przecztytaj:  Jak udekorować swój balkon jesienią

W zależności od wielkości i materiału, z którego wykonana jest ściana, huśtawki trelinkowe mocuje się do słupka lub wspornika, można też użyć pasów meblowych, aby przymocować je do ściany. Tego typu konstrukcja jest stabilna i nie przewraca się pod wpływem wiatru. Dla dodatkowej ochrony przymocuj huśtawki do czegoś innego niż kratka, np. do lampy lub ściany.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jakie krzewy są dobre na balkon?
Czytaj Dalej

Jakie krzewy są dobre na balkon?

Możesz mieć ogród na swoim balkonie wybierając rośliny, które są odpowiednie dla tej przestrzeni. Niektóre z nich to…
Jak dodać balkon do domu
Czytaj Dalej

Jak dodać balkon do domu

Dodanie balkonu jest popularnym projektem poprawy domu, ale nie jest to tak proste jak zburzenie ściany i zbudowanie…