Jak układać zaprawę wyrównującą na balkonie

Jak układać zaprawę wyrównującą na balkonie

W tym artykule opiszemy jak ułożyć zaprawę wyrównującą na balkonie. Omówione zostaną również podstawy przygotowania podłoża betonowego do niwelacji, zastosowanie lameli do niwelacji balkonu oraz wybór systemu ogrzewania podłogowego dla balkonu. Następnie będziesz gotowy do nałożenia zaprawy wyrównującej na podłoże betonowe. I na koniec dowiesz się, jak wybrać system ogrzewania podłogowego dla balkonu.

Przygotowanie podłoża betonowego do poziomowania

Pierwszym krokiem przy poziomowaniu balkonu jest przygotowanie podłoża betonowego. Przygotuj powierzchnię, czyszcząc ją, jeśli to konieczne, i zastosuj preparat gruntujący, aby zabezpieczyć ją przed czynnikami środowiskowymi. Następnie wypoziomuj podstawę, układając w poprzek niej kilka lameli w równych odstępach. Zainstaluj hydroizolację pomiędzy lagami, jeśli jest to pożądane, za pomocą płynnego kitu lub folii. Po zamontowaniu hydroizolacji wypoziomować również balkon.

Podłoże betonowe przygotowuje się poprzez wymieszanie specjalnego roztworu (jastrychu) z cementem i piaskiem. Roztwór miesza się zgodnie z instrukcją producenta, a następnie wylewa się na niego jastrych. Jastrych jest samodzielną masą wyrównaną niezależnie przez suche zaprawy – Sekcja jest efektem analizy redakcyjnej portalu Strona Główna Ciuchoza. Zamontowane sygnalizatory zapewniają równość warstwy jastrychu. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów proces niwelacji jest dziecinnie prosty.

Po przygotowaniu podłoża betonowego, kolejnym krokiem jest przygotowanie wykończenia podłogi. W zależności od wielkości balkonu możesz wykończyć go pacą drewnianą lub piankową. Po upływie jednego do trzech tygodni nałóż warstwę nawierzchniową w celu zabezpieczenia powierzchni. Inną opcją wyrównania balkonu jest użycie bali lub skrzyń drewnianych. W tym przypadku przygotuj podłogę, instalując najpierw skrzynię z drewna. Następnie naszykuj deski lub kłody na szalunek. Plan podłogi pozwoli Ci na ułożenie komunikacji, izolacji i materiałów hydroizolacyjnych.

Aby przygotować betonową podstawę, zacznij od wykopania otworów pod stopy lub pomosty. Upewnij się, że stopa znajduje się poniżej linii mrozu. Umieść betonowe formy rurowe, upewniając się, że są wypoziomowane. Przywiąż każdą z tych form do złomu 1x. Aby wyśrodkować rury, użyj linii murarskiej lub taśmy mierniczej. W razie potrzeby można użyć drugiego kawałka drewna jako podpory.

Przecztytaj:  Jakie krzewy są dobre na balkon?

Użycie lameli do wyrównania balkonu

Jeśli chcesz podnieść poziom balkonu, możesz użyć lameli. Elementy te są zakotwiczone wzdłuż obwodu balkonu i mają kształt prostokąta. Będziesz chciał mieć około osiem do dziesięciu centymetrów przestrzeni pomiędzy każdą lagą a ścianą. Następnie należy zainstalować jakiś rodzaj podnośnika lub regulowanego uchwytu, aby podnieść poziom podłogi balkonu.

Prostym sposobem na naprawę nierówności na balkonie jest użycie śrub mocujących. Należy użyć wkrętów o średnicy 1/2 cala. Upewnij się, że wkręty wystają poza deskę opaskową na co najmniej pół cala. Po dołączeniu śrub, trzeba będzie wiercić otwory co szesnaście cali i upewnij się, że są one zakotwiczone z śrubami lag. Należy również dodać kilka podkładek, np. ze stali nierdzewnej, pomiędzy gzymsem a bocznicą, aby zapobiec gromadzeniu się wody w otworze.

Podczas gdy śruby otulinowe są zwykle używane w projektach budowlanych, możesz je również wykorzystać do budowy domowego pokładu. Na początek należy zaplanować położenie i wymiary tarasu. Upewnij się, że wcześniej porozmawiasz z inspektorem budowlanym. On lub ona może pomóc Ci uzyskać odpowiednie pozwolenia na realizację projektu i zapewnić, że jest on bezpieczny. Będziesz musiał kupić niezbędne materiały przed rozpoczęciem projektu. Nie ma powodu, aby się bez nich obyć i należy poświęcić czas na ich poznanie.

Choć możesz nie mieć płaskiej podstawy pod podłogę balkonową, możesz użyć keramzytu o drobnej frakcji jako środka wyrównującego. Przed wylaniem materiału wyrównującego upewnij się, że masz pod sobą wodoodporną podstawę. Warstwa materiału może mieć dowolną grubość od 50 do 100 mm. Jeśli chcesz mieć grubszą warstwę, będziesz musiał dodać warstwę materiału arkuszowego do środka materiału. Następnie można zainstalować sygnalizatory wzdłuż dłuższej ściany balkonu, aby upewnić się, że podłoga jest odpowiednio nachylona.

Przecztytaj:  Jakie kwiaty wiszące będą najlepsze na balkon?

Wybór systemu ogrzewania podłogowego dla balkonu

Jeśli planujesz zainstalować system ogrzewania podłogowego na swoim balkonie lub loggii, będziesz musiał rozważyć kilka czynników, w tym rodzaj podłogi, którą chcesz zastosować. Chociaż izolacja termiczna może pomóc w utrzymaniu ciepłego powietrza, jest to bardzo nieefektywne rozwiązanie, więc będziesz potrzebował dodatkowego systemu grzewczego. Najczęstszym rozwiązaniem do ogrzewania balkonu jest system “ciepłej podłogi”. Systemy te są znacznie mniejsze i łatwiejsze w montażu niż inne rodzaje systemów grzewczych.

Zanim zaczniesz instalować system ogrzewania podłogowego, musisz zaimpregnować teren. Po nałożeniu warstwy hydroizolacyjnej należy na wierzchu ułożyć folię lub folię odbijającą ciepło. W niektórych przypadkach zamiast folii można zastosować piankę o zwiększonej gęstości. Na koniec trzeba wybrać materiał na podłogę, który będzie skutecznie odprowadzał ciepło. Wybierz płytki, ceramikę lub linoleum i pamiętaj, aby użyć w pełni utwardzonej wylewki betonowej.

Wybierając system ogrzewania podłogowego, pamiętaj o powierzchni, którą chcesz ogrzać. Chociaż wersje jednożyłowe są bardziej wydajne i mogą generować od 60 do 2300 watów, nie są tak ekonomiczne jak modele dwużyłowe. Można je zainstalować na kleju do płytek, ale nie są one przeznaczone do pracy wokół mebli. Są łatwe w instalacji i mogą być kontrolowane przez termostat. Nie są przeznaczone do stałego działania przez całą dobę, więc musisz upewnić się, że masz przestrzeń, która nie jest zbyt wysoka.

Demontaż starej wylewki na balkonie

Przygotowując podłoże pod nową wylewkę, należy wyrównać loggię lub balkon. Zazwyczaj stosuje się do tego celu samopoziomującą mieszankę cementową. Mieszanka ta jest odporna na wilgoć, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania na balkonach. Podłoże balkonu przygotowuje się w taki sam sposób jak podłogę w domu czy biurze. Stary jastrych można usunąć i zastosować nową mieszankę samopoziomującą.

Przecztytaj:  Czy klon palmowy na balkon to dobra dekoracja?

Przede wszystkim należy zlokalizować media. Na przykład rury grzewcze są czasem ukryte w grubości jastrychu. Ominięcie tych mediów może doprowadzić do znacznych zniekształceń jastrychu. Przed rozpoczęciem demontażu należy również upewnić się, że obszar roboczy jest odłączony od napięcia. Następnie należy określić właściwości jastrychu. Standardowe metalowe koło jest bezużyteczne wobec betonu. Upewnij się, że używasz odpowiedniego narzędzia do pracy. W przypadku niewielkiej powierzchni doskonale sprawdzi się zwykły młotek.

Podstawa balkonu musi być całkowicie oczyszczona. Jeśli na powierzchni znajdują się plamy oleju lub odpryski, należy je usunąć z powierzchni. Stary beton lub powłokę można usunąć z powierzchni za pomocą szyny lub reguły. Następnie należy nałożyć na powierzchnię warstwę podkładową, aby pomóc jastrychowi przylegać do płyty betonowej i chronić powierzchnię przed wodą. Jeśli balkon jest otwarty, może być konieczne zainstalowanie tymczasowego szalunku dla betonowej wylewki. W przypadku balkonów otwartych jako szalunek posłuży sklejka lub cienkie deski.

Gdy podłoże jest już gotowe, należy usunąć starą wylewkę betonową. Wymaga to pewnych prac przygotowawczych, w tym montażu nowej wylewki. Należy zmierzyć wysokość i położenie istniejącej wylewki, gdyż powinna być ona równa i pozioma. Jeśli występują znaczne wyboje lub niedoskonałości, konieczne jest zastosowanie mozaiki lub specjalnej frezarki. Gdy wymiary posadzki balkonowej są już satysfakcjonujące, można użyć odkurzacza budowlanego do uprzątnięcia gruzu i usunięcia resztek kurzu.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Płytki porcelanowe na balkony i tarasy
Czytaj Dalej

Płytki porcelanowe na balkony i tarasy

Jeśli masz balkon lub taras, który jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, możesz zastanawiać się, czy płytki porcelanowe…