Czy warto zamontować okno dachowe do dachu płaskiego?

Czy warto zamontować okno dachowe do dachu płaskiego?

Zanim rozważysz instalację okna dachowego na swoim płaskim dachu, musisz zrozumieć jego korzyści i koszty. Poniżej wymieniono trzy powody, dla których warto je zamontować na płaskim dachu. Czytaj dalej, aby odkryć, jakie są te korzyści! I, jak zawsze, skonsultuj się z wykwalifikowanym wykonawcą, zanim podejmiesz jakiekolwiek ostateczne decyzje. Wybór okna dachowego jest jedną z najlepszych inwestycji, jakie możesz zrobić dla swojego płaskiego dachu.

Koszt

Podczas gdy większość świetlików jest zaprojektowana tak, aby pasowała do płaskiego dachu, możesz poprosić o świetlik kalenicowy, jeśli nachylenie Twojego dachu jest inne niż istniejąca kalenica. Jednak ten styl świetlika może nie działać dobrze dla płaskich dachów z kratownicami, i będzie wymagać inżyniera strukturalnego do modyfikacji krokwi. Koszt instalacji świetlika różni się znacznie w zależności od lokalizacji i rodzaju dachu. Ogólnie rzecz biorąc, koszt instalacji jednego świetlika kosztuje od PS500 do PS1,800.

Instalacja świetlika jest zadaniem specjalistycznym i wymaga wykwalifikowanych instalatorów. Możesz zdecydować się na pomocnika lub wykonawcę, ale bądź przygotowany na koszty związane z tym zadaniem. Świetliki są ciężkie i wymagają precyzyjnych pomiarów, więc wynajęcie eksperta instalatora świetlików może być kłopotliwe. Ponadto, należy upewnić się, że otwory wewnętrzne i zewnętrzne pasują. W przeciwnym razie może to spowodować wycięcie osobnego otworu lub zakup innego okna.

Izolacja

Zainstalowanie okna dachowego na płaskim dachu może mieć wiele korzyści, z których nie najmniejszą jest zmniejszone ryzyko kondensacji. Izolacyjne zalety okien dachowych mogą znacznie obniżyć rachunki za energię, a jeśli są wykonane prawidłowo, mogą również przyczynić się do poprawy świadectwa charakterystyki energetycznej. Alternatywnie, okno dachowe może być zainstalowane w zimnym płaskim dachu, który jest bardziej odpowiedni dla budynków gospodarczych.

Przecztytaj:  Czy małe okienko jest lepsze ze szkła czy z plastiku?

Oprócz poprawy komfortu cieplnego, instalacja okna dachowego stanowi doskonały sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku i zwiększenie wartości nieruchomości. Inną zaletą okna dachowego jest to, że blokuje ono niepożądany hałas z otaczających nieruchomości, takich jak hałaśliwe autostrady i lotniska. Oprócz blokowania hałasu, okno dachowe może również zmniejszyć wyciek powietrza z domu, który może kosztować do 350 dolarów każdego roku. Niezależnie od warunków pogodowych, komfort termiczny jest kluczową kwestią dla właścicieli domów zarówno latem, jak i zimą.

Wentylacja

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainstalować okno dachowe, to trafiłeś we właściwe miejsce. Okna dachowe to doskonały sposób na zwiększenie naturalnego doświetlenia Twojego płaskiego dachu. Można je również osadzić w dodatkowej podstawie XRD/W, dzięki czemu w razie potrzeby można podnieść okno. Niektóre okna dachowe można podłączyć nawet do trzech różnych podstaw XRD/W.

Dodanie okna dachowego do dachu domu może poprawić wiele różnych aspektów domu, w tym jego efektywność energetyczną i wentylację. Ułatwiają one sprawdzenie, czy nie ma pękniętych dachówek i zablokowanych rynien, a także zapewniają wyraźny widok na całą nieruchomość. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów początkowych, jest to warte dla korzyści, które oferuje.

Dostępność

Aby uzyskać dostęp do okna dachowego, musisz mieć płaski dach o niewielkim nachyleniu od jednego do pięciu stopni. W przypadku dachów płaskich zaleca się jednak wybór takiego, którego nachylenie wynosi od 1,5 do dwóch stopni. Możesz również zainstalować barierę parową na swoim dachu, aby zapobiec kondensacji i chronić izolację. Możesz zainstalować bariery parowe w postaci filcu bitumicznego lub folii aluminiowej. Wybierz ten materiał, który najlepiej nadaje się do Twojego dachu płaskiego.

Przecztytaj:  Jak zamontować zasłony na oknie trójkątnym

W przypadku płaskiego dachu o niewielkim nachyleniu można zdecydować się na świetlik z płaskim dostępem typu A. Te okna dachowe mają skrzydło, które łatwo się otwiera i zamyka. Ich zawiasy zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić łatwą obsługę i duży kąt otwarcia do 80 stopni. Posiadają również sprężyny gazowe, które pomagają utrzymać skrzydło w pozycji otwartej i zapobiegają przypadkowemu zamknięciu.

Świetliki szklane

Jeśli chcesz mieć świetlik na swoim płaskim dachu, aby poprawić oświetlenie w swoim domu, to masz wiele opcji. Istnieje kilka rodzajów szklanych świetlików, z których każdy ma inne zalety i wady. Wybór odpowiedniego będzie zależał od Twojego budżetu i stylu Twojego dachu. Im bardziej skomplikowane jest Twoje zamówienie, tym droższy będzie świetlik. Będziesz musiał również rozważyć, czy chcesz mieć świetlik otwierany czy stały.

Najpopularniejszym typem świetlika do dachów płaskich jest świetlik szklany. Jego wszechstronna konstrukcja umożliwia optymalny dopływ światła, zalewając pomieszczenie nawet trzykrotnie większą ilością światła dziennego niż okno fasadowe. Te energooszczędne świetliki są idealne do domów ze względu na swoją energooszczędność. Można je znaleźć w różnych rodzajach szyb, od standardowych po podwójne, w zależności od potrzeb i klimatu panującego w danym miejscu.

Przecztytaj:  Jaką roletę wybrać do okna w łazience?

Nieotwierane/stałe świetliki dachowe

Zapotrzebowanie na świetliki do płaskich dachów wzrosło wraz ze wzrostem rozbudowy domów, ale wybór odpowiedniego świetlika nie jest tak prosty, jak zainstalowanie szkła nad istniejącym otworem. Choć może to dać natychmiastowe rozwiązanie, może również uszkodzić dach i wnętrze budynku. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni świetlik dachowy do danego zastosowania. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy świetlik dla Twojego domu.

Stałe świetliki dachowe to najbardziej podstawowy rodzaj okien do płaskich dachów. Występują one w wydłużonych kształtach prostokąta lub kwadratu. Ten typ świetlika jest najlepszy dla nieruchomości, które potrzebują dodatkowej wentylacji i dostępu. Okna te pozwalają na dopływ naturalnego światła do pomieszczeń wewnętrznych, jednocześnie umożliwiając wentylację. Niektóre modele posiadają nawet funkcję zdalnego sterowania. Kiedy już wybierzesz najlepszy świetlik do płaskiego dachu dla swojego domu, będziesz zaskoczony tym, jak wiele światła przepuszcza.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak wyczyścić szybę w domu
Czytaj Dalej

Jak wyczyścić szybę w domu

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić studnię okienną w swoim domu, oto kilka wskazówek: najpierw usuń ze studni wszelkie…
Jak zacienić okno na parterze
Czytaj Dalej

Jak zacienić okno na parterze

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zysków ciepła w domu. Prosta metoda zacieniania może zmniejszyć zyski ciepła w ciągu…
Jak urządzić okno bez zasłon
Czytaj Dalej

Jak urządzić okno bez zasłon

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zabiegów okiennych, zasłony i żaluzje. Oba wykorzystują centralny punkt okna jako punkt centralny. Zasłony…